O szkole

Nasz Patron

KS. JAN TWARDOWSKI 1915-2006

 

"Choć nie osobiście, ale przychodzę do Was jako opiekuńczy duch, żeby być przy Was, nie będąc przy Was. Ducha nie widać, ale on jest. Nie widzicie mnie, ale ja jestem po cichu z Wami na lekcjach i śmieję się ze wszystkimi na pauzie. Troszczę się o Was na odległość. Cieszę się każdą szóstką i boli mnie każda Wasza jedynka. Stale za Wami tęsknię. Być patronem młodych, to stale się odmładzać".

 

ks. Jan Twardowski

 

 

     Ksiądz Jan Twardowski – najbardziej znany i podziwiany dzisiaj kapłan – poeta. Jego osoba budzi ogromny szacunek i jest dla wielu ludzi wielkim autorytetem moralnym, przykładem cudownego, pełnego serdeczności, ciepła i pokory skromnego człowieka. Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie w rodzinie kolejarskiej, jako syn Jana Twardowskiego i Anieli Marii Konderskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej mały Janek rozpoczął edukację w gimnazjum matematyczno–przyrodniczym im. Tadeusza Czackiego. Na początku 1932 roku nawiązał współpracę z pismem młodzieży gimnazjalnej "Kuźnia Młodych", w którym zamieścił kilkanaście wierszy, drukował też opowiadania, wywiady z pisarzami, artykuły i felietony. Po maturze Jan rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

     W 1937 roku wydał swój debiutancki tomik wierszy "Powrót Andersena". Książka ukazała się w nakładzie … 40 egzemplarzy! W czasie wojny był żołnierzem AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. 4 lipca 1948 roku został wyświęcony na księdza. Pracę duchownego rozpoczął jako wikary parafii w podwarszawskim Pruszkowie- Żbikowie. Z twórczością zarówno w seminarium, jak i w Żbikowie, nie zerwał. W 1951 roku ksiądz Jan wrócił do Warszawy. Od 1948 roku pełni też obowiązki duszpasterza w szkole specjalnej i w domu dziecka, następnie w gimnazjum, a później w liceum. W 1959 roku został rektorem kościoła sióstr Wizytek i pozostał nim aż do emerytury. Zmarł 18 stycznia 2006 w Warszawie.

          Ks. Jan Twardowski jest laureatem: Nagrody literackiej polskiego PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Medalu im. Janusza Korczaka (1980), Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1985), Orderu Uśmiechu (1996), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997). W 1999 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Najbardziej znane tomiki twórczości ks. Jana Twardowskiego: Powrót Andersena, Rachunek dla dorosłego, Który stwarzasz jagody, Rwane prosto z krzaka, Nie przyszedłem pana nawracać, Na osiołku, Sumienie ruszyło, Śpieszmy się kochać ludzi, Nowy zeszyt w kratkę, Elementarz dla najmłodszego, średniaka i starszego, Patyki i patyczki, Niecodziennik, Kasztan dla milionera, Zielnik, Wiara, nadzieja i miłość.

      Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły. Nasza szkoła również stanęła przed koniecznością odpowiedzi na pytanie: kto ma być wzorem do naśladowania dla naszych uczniów? Chcieliśmy, by była to osoba o niekwestionowanym autorytecie, osoba będąca przyjacielem dzieci i młodzieży, umacniająca wartości bliskie uczniom, nauczycielom i rodzicom, mogąca stanowić wzór do naśladowania, wzór mądrości, dobroci i życzliwości, wyrozumiałości i ciepła. Niewątpliwie takim człowiekiem jest ks. Jan Twardowski.

     Decyzja o wyborze patrona wiązała się z pragnieniem społeczności szkolnej, aby postawa i twórczość ks. Jana Twardowskiego stała się inspiracją do codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Istotnym argumentem uzasadniającym wybór było również to, że jego twórczość zawiera ważne życiowe wskazówki dla, jak sam pisze, "najmłodszego, średniaka i starszego". Pisał tak, aby każdy zrozumiał jego myśli zawarte w utworach. Często nazywany był "poetą uśmiechniętego Boga", poetą miłości, wiary i nadziei, piewcą przyrody, potrafiącym odnaleźć piękno w zwykłej biedronce.

       Ten niezwykle prosty człowiek, poeta i ksiądz może być dla młodych ludzi drogowskazem nie tylko w latach młodości, ale i na całe życie.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 20 im. ks. Jana Twardowskiego
    ul. Dobrzyńska 2
    70-025 Szczecin
  • (+91) 4821621

Galeria zdjęć