Międzynarodowy Dzień Kropki, to popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu uczniowie i nauczyciele na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Dzieci mogą zaprezentować światu swój ukryty talent.
Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków a nawet wydana alfabetem Braille’a. Książka cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.
Dzisiaj w naszej bibliotece odbyło się uroczyste „PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH”.
Uczniowie klasy 1a i 1 b uczestniczyli w uroczystości, podczas której złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Nauczyciel bibliotekarz każdemu uczniowi wręczył dyplom, pamiątkową zakładkę oraz prezent w postaci książki.Następnie uczniowie zwiedzili bibliotekę szkolną, zobaczyli ile mamy w niej książek, poznali zasady korzystania ze zbiorów. W bibliotece czekała na nich specjalnie przygotowana wystawka książek, dzieci mogły zobaczyć, jakie książki czekają na nich do przeczytania. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem uczniów całej klasy podczas pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej. Zadowoleni uczniowie obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę i dużo czytać.
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który jest okazją do pokazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego uczniom, integrującego, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań, bezstresowego, pozwalającego przyjemnie spędzić czas. Miejscem, gdzie przede wszystkim można znaleźć coś dla duszy – książki, które pozwalają podróżować w czasie, pobudzają wyobraźnię, uczą i koją niczym balsam. Zamiast torta mamy dla Was przygotowane z tej okazji wystawy i konkursy, do których gorąco zapraszamy.
grupa przedszkolna konkurs plastyczny na podstawie wiersza Danuty Wawiłow Czlowiek ze złotym parasolem
klasy 1 konkurs do wierszy Jana Brzechy Zwierzęta małe i duże
klasy 2 i 3 laurka z okazji Dnia Nauczyciela
klasy 4 konkurs na ozdobny inicjał
klasy 5 i 6 zabawa edukacyjna Odszyfruj tytuł książki
klasy 7 i 8 Konkurs słowotwórczy
Zapraszamy do udziału
Regulamin wypożyczania i oddawania książek w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 20
w okresie stanu zagrożenia COVID 19
Opracowano w oparciu o obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEiN
z dnia 2 sierpnia 2021 r.
1. Z księgozbioru bibliotecznego może korzystać każdy uczeń i pracownik szkoły bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
2.Wszystkie osoby wchodzące do przedsionka biblioteki obowiązuje dezynfekowanie rąk - zgodnie z instrukcją umieszczoną obok dozowników.
3. W wypożyczalni może przebywać maksymalnie 2 czytelników z zachowaniem
odpowiedniego (1,5-2m) odstępu między sobą, a także między czytelnikiem a bibliotekarzem.
4. Czytelnicy i wolontariusze w bibliotece muszą mieć założone maseczki i rękawiczki ochronne.
5. W przypadku braku rękawiczek powinni przed wejściem do biblioteki zdezynfekować ręce.
6. Ograniczeniu ulega wolny dostęp do księgozbioru znajdującego się na półkach. Wypożyczane książki podaje bibliotekarz.
7. Każda osoba korzystająca z biblioteki musi mieć osłonięte usta i nos.
8. Po każdej przerwie międzylekcyjnej biblioteka jest wietrzona.
9. Na bieżąco dezynfekowane są wszystkie powierzchnie dotykowe lub elementy wyposażenia często używane (klamki, stoliki, biurka, blat itp.)
10. Książki zwracane do biblioteki nauczyciel odkłada w wydzielone miejsce. Nie mogą być one odkładane na półkę.
11. Zwrócone książki mogą być wypożyczone ponownie lub odłożone na półkę dopiero po 2 dniach od zwrócenia ich do biblioteki. Dotyczy to również czasopism i księgozbioru podręcznego wykorzystywanego na lekcjach.
12. Po zakończeniu kwarantanny egzemplarze z pudełek zostają przywrócone do wypożyczania i trafiają na półki.
13. Stanowisko wypożyczania i przyjmowania książek musi być zaopatrzone w płyn do dezynfekcji rąk.
14. Osoby oczekujące przed biblioteką muszą zachowywać od siebie odległość co najmniej 2 metrów.
15. Bezpośrednio przed stanowiskiem w drzwiach biblioteki mogą znajdować się tylko cztery osoby.
16. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi.
17.Czytelnicy mogą składać zamówienie na książki również drogą elektroniczną.
Cele konkursu:
Regulamin konkursu:
1. Wykonujemy projekt kartki – laurki tematycznie związanej z DEN.
2. Prace wykonujemy samodzielnie, kredkami, farbami w programie Ms Word, z wykorzystaniem narzędzi edytora, Paint itp..
3. Możliwe jest wykorzystanie elementów graficznych z Internetu, gazet, czasopism itp.
4. Laurka powinna zawierać wypisane życzenia.
5. Prace należy oddać do 14.10.2020r.
Prace oceniane będą pod względem oryginalności, samodzielności, estetyki wykonania oraz różnorodności wykorzystanych elementów materiałów.
Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody.
pt. Moje ulubione zwierzątko, który odbył się w październiku 2020r.
w ramach Światowego Dnia Zwierząt
Grupa 0 - Hanna Pilarczyk, Zuzanna Pilarczyk, Aleksander Gładysz.
Klasa 1a - Natalia Ratajczyk, Wiktoria Zbytniewska, Vanessa Pochocka, Amelka Kieruczenko, Weronika Janiak, Vitalina Kokovikhina, Klaudia Karpińska, Milena Stwora, Julia Wrzeszcz.
Klasa 1b - Wiktor Jasik, Piotr Sikora, Maksim Lohin, Alicja Rakowiecka, Julia Wowk.
Klasa 2 a - Zuzanna Król, Marcel Socha, Lena Król, Inesa Lohina.
Klasa 2 b - Zosia Siwiec, Maciej Osadkowski, Jagoda Czekalska.
Klasa 3a - Oliwia Kościołek.
Klasa 3 b - Ida Szybiak, Iza Popis, Natalia Rerek, Wiktoria Garstka-Waszczeniuk.
Gratulujemy zwycięzcom!
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który obchodzimy 4 października biblioteka szkolna zaprasza dzieci z grupy przedszkolnej i z klas 1-3 do udziału w konkursie plastycznym pt: Moje ulubione zwierzątko.
Technika wykonania prac dowolna – kredki, farby, plastelina itp.
Format – A4 lub A3.
Prace plastyczne oddajemy do p. Beaty Urbańskiej – do poniedziałku 05.10.20r.
Był Chińczyk w pustyni Gobi,(Konstanty Ildefons Gałczyński)
który straszne kawały robił.
W końcu, znienawidzony,
przeniósł się w inne strony,
ale nic sobie z tego nie robił.
Czy rysunki i zdjęcia rzeczywiście mogą zastąpić słowa?
Spróbujcie rozszyfrować tytuły polskich legend. Miłej zabawy.
A może sami też zapiszecie wybrany tytuł książki lub filmu za pomocą emotikonów ?
Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.
Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwija umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście.
Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.
http://file:///C:/Users/Beata/Downloads/Czytanie%20(1).pdf
Z wyrazami szacunku
Państwa szkolna biblioteka
https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/zlota-lista/
o małym pluszowym misiu, którego największym marzeniem było zostać przyjacielem jakiegoś dziecka. Pewnego dnia marzenie wreszcie się spełniło i Czarny Nosek trafił pod opiekę pewnej dziewczynki i od tej pory zaczęły się jego niezwykłe przygody. Przeczytajcie koniecznie, co spotkało misia, dokąd zawędrował, jakie miejsca odwiedził, z kim jeszcze się zaprzyjaźnił, a kto napędził mu stracha. Może zostaniesz jego kolejnym przyjacielem ?
https://youtu.be/SLbwhFqiwhADzień Babci i Dziadka w Stowarzyszeniu Razem łatwiej
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Uczniowie z naszej szkoły z klas I-VI pamiętali o tym święcie i odwiedzili Seniorów ze Stowarzyszenia Razem łatwiej prezentując piękny program artystyczny. To wspaniałe święto! Łza kręci się w oku na myśl, że Ci młodsi pamiętają o nas – wzruszali się seniorzy oglądając występy, które przygotowały im dzieci ze świetlicy i chór szkolny.
Uczestnicy Klubu mieli okazję świętować Dzień Babci i Dziadka przy muzyce, wspólnym śpiewie kolęd oraz słuchając wierszy i życzeń przygotowanych na te okazję. Wspaniały nastrój świąteczny roznosił się wokoło. Seniorom w tym dniu dzieci wręczyły ręcznie wykonane upominki - kapelusiki igielniki. Doceniamy wszystkie babcie i dziadków za rolę, jaką odgrywają w naszych rodzinach: opieka nad wnukami, uczenie ich, kultywowanie tradycji, przekazywanie wspomnień i informacji o przodkach i losach rodziny. Współczesne babcie i dziadkowie żyją w innych czasach niż ich poprzednicy i swoim życiem dostosowują się do współczesności. Jesteście wspaniali!