ks. Jan Twardowski
Ksiądz Jan Twardowski – najbardziej znany i podziwiany dzisiaj kapłan – poeta. Jego osoba budzi ogromny szacunek i jest dla wielu ludzi wielkim autorytetem moralnym, przykładem cudownego, pełnego serdeczności, ciepła i pokory skromnego człowieka. Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie w rodzinie kolejarskiej, jako syn Jana Twardowskiego i Anieli Marii Konderskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej mały Janek rozpoczął edukację w gimnazjum matematyczno–przyrodniczym im. Tadeusza Czackiego. Na początku 1932 roku nawiązał współpracę z pismem młodzieży gimnazjalnej "Kuźnia Młodych", w którym zamieścił kilkanaście wierszy, drukował też opowiadania, wywiady z pisarzami, artykuły i felietony. Po maturze Jan rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1937 roku wydał swój debiutancki tomik wierszy "Powrót Andersena". Książka ukazała się w nakładzie … 40 egzemplarzy! W czasie wojny był żołnierzem AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. 4 lipca 1948 roku został wyświęcony na księdza. Pracę duchownego rozpoczął jako wikary parafii w podwarszawskim Pruszkowie- Żbikowie. Z twórczością zarówno w seminarium, jak i w Żbikowie, nie zerwał. W 1951 roku ksiądz Jan wrócił do Warszawy. Od 1948 roku pełni też obowiązki duszpasterza w szkole specjalnej i w domu dziecka, następnie w gimnazjum, a później w liceum. W 1959 roku został rektorem kościoła sióstr Wizytek i pozostał nim aż do emerytury. Zmarł 18 stycznia 2006 w Warszawie.
Ks. Jan Twardowski jest laureatem: Nagrody literackiej polskiego PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Medalu im. Janusza Korczaka (1980), Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1985), Orderu Uśmiechu (1996), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997). W 1999 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Najbardziej znane tomiki twórczości ks. Jana Twardowskiego: Powrót Andersena, Rachunek dla dorosłego, Który stwarzasz jagody, Rwane prosto z krzaka, Nie przyszedłem pana nawracać, Na osiołku, Sumienie ruszyło, Śpieszmy się kochać ludzi, Nowy zeszyt w kratkę, Elementarz dla najmłodszego, średniaka i starszego, Patyki i patyczki, Niecodziennik, Kasztan dla milionera, Zielnik, Wiara, nadzieja i miłość.
Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły. Nasza szkoła również stanęła przed koniecznością odpowiedzi na pytanie: kto ma być wzorem do naśladowania dla naszych uczniów? Chcieliśmy, by była to osoba o niekwestionowanym autorytecie, osoba będąca przyjacielem dzieci i młodzieży, umacniająca wartości bliskie uczniom, nauczycielom i rodzicom, mogąca stanowić wzór do naśladowania, wzór mądrości, dobroci i życzliwości, wyrozumiałości i ciepła. Niewątpliwie takim człowiekiem jest ks. Jan Twardowski.
Decyzja o wyborze patrona wiązała się z pragnieniem społeczności szkolnej, aby postawa i twórczość ks. Jana Twardowskiego stała się inspiracją do codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Istotnym argumentem uzasadniającym wybór było również to, że jego twórczość zawiera ważne życiowe wskazówki dla, jak sam pisze, "najmłodszego, średniaka i starszego". Pisał tak, aby każdy zrozumiał jego myśli zawarte w utworach. Często nazywany był "poetą uśmiechniętego Boga", poetą miłości, wiary i nadziei, piewcą przyrody, potrafiącym odnaleźć piękno w zwykłej biedronce.
Ten niezwykle prosty człowiek, poeta i ksiądz może być dla młodych ludzi drogowskazem nie tylko w latach młodości, ale i na całe życie.